I MEDIA: Les mer om saken i Aftenposten.
I MEDIA: Les mer om saken i VG.
Eldreombudet får svært mange henvendelser fra eldre og pårørende om problemer med banktjenester. Både de som er «litt digitale» og de som er helt ikke-digitale melder om store vansker.
Derfor utfordret vi i 2021 Finans Norge, bankenes organisasjon, til å fjerne digitale barrierer for eldre. Initiativet ble fulgt av god dialog mellom Finans Norge og oss.
Finans Norge engasjerte så bankene i et arbeid for å møte utfordringen vi ga dem.
Nå har dette ført til at det blir innført en ny bransjenorm om finansiell inkludering. Den er bankene pålagt å følge fra 1. november 2022.
Veiledning i digitale løsninger – og tilbud om analoge alternativ
Bransjenormen slår blant annet fast dette:
- Banken skal ha et tilbud til kunder som gjør det mulig å få kontoinformasjon, betale regninger og overføre penger uten hjelp av digitale løsninger.
- Banken skal tilby rådgivning til kunder som er i en overgangsfase fra digitale til analoge tjenester eller som ikke behersker de digitale løsningene.
- Banken skal sørge for lett tilgjengelig informasjon som er tilrettelagt og relevant for kundegruppen. Også pårørende skal ha lett tilgjengelig informasjon.
- Banken skal tilby veiledning i bankens digitale løsninger.
- Det skal være enkelt å opprette en fullmakt til en annen person hvis man trenger hjelp og støtte til å utføre banktjenester.
Se alle punktene i bransjenormen hos Finans Norge.
Vi vil følge nøye med
Eldreombudet har store forventninger til oppfølgingen av den nye bransjenormen. Vi kommer til å følge nøye med på at bankene etterlever kravene.
I MEDIA: Les mer om saken i Finansfokus.
Bransjenormen ble lagt fram på Finans Norges forbrukerkonferanse 1. september. Den konkrete oppfølgingen av normen var et viktig tema der.
Eldreombud Bente Lund Jacobsen deltok med innlegg og i debattpanel på forbrukerkonferansen.
Last ned pressefoto av Bente Lund Jacobsen og Gry Nergård.